Bugün - 22 Ocak 2020 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Yazar Detayları

SELAHATTİN SAYGINER “Karış Karış Kahramanmaraş“

SELAHATTİN SAYGINER  “Karış Karış Kahramanmaraş“ -  KENT KONSEYLERİ NEDEN YOK !

KENT KONSEYLERİ NEDEN YOK !
Yazı Tarihi: 28 Ağustos 2019 Çarşamba

   Yerel yönetimler yasasıyla Belediye bünyesinde kurulması gereken kent Konseyi şehrimizde ilk olarak Başkan Mustafa POYRAZ zamanında kurulmuştur. Her ne kadar ilk başkanın bir bayan olması çeşitli eleştirilere maruz kalsa da POYRAZ Başkanla çok uyumlu bir dönem geçirmeleri herkes tarafından bilinmektedir.. Bu dönemde Kent konseyinin Kahramanmaraş için neler yapıp, neler yapmadığını ayrı bir yere not edelim.

   Kahramanmaraş’ımız Büyükşehir olduktan sonra Kent Konseyleri daha bir anlam kazanmışken İlk Başkan Fatih ERKOÇ zamanında maalesef hiç kurulmamıştır.Aynı durum ilçe belediyeleri içinde geçerlidir. Neden kurulmadığı nı ya da kurulamadığını Başkan’lara sormak lazım. Artılarıyla eksileriyle birçok projeye imza atan  Fatih Başkan kent Konseyini beş yıllık görev süresi içinde neden aktif hale getirmediğini anlayabilmiş değiliz.

    Kent konseyi eski başkanının sosyal medyadaki  paylaşımları nedeniyle Kent Konseyinin aktif olmasa da var olduğu biliniyordu.Ama maalesef Fatih ERKOÇ dönemin de hiç kurulmadı ve Kahramanmaraş’ımız STK ortak aklından Poyraz döneminde kısmen,ERKOÇ döneminde tamamen mahrum kaldı. Akıllı idareciler toplumun her kesiminden özellikle STK ‘dan faydalanmasını bilendir. STK’lar toplumla idareciler arasında hava yastığı görevi görür. Kendisi her riski göze alır ama idarecilerle vatandaşların karşı karşıya gelmesini engeller. Çünkü STK’ ların çoğu gönüllülük esasına göre hiç dünyalık menfaat gözetmeksizin çalışırlar.

    Ak partinin şu an içine düştüğü durumun temel sebeplerinden biriside siyasilerin ve yerel yöneticilerin vatandaşlarla arasındaki irtibatı sağlayan STK’lar ve kanaat önderleri arasındaki yeterli diyalogların sağlanamamasıdır. Bu bir vebaldir ve buna  engel olanlardan hesabı sorulmalıdır. Bunu da soracak tek bir kişi vardır oda tabiiki Reis’tir.           Ak partinin yerel seçimler öncesi yayımladığı on bir maddelik seçim manifestosu arasında çok önemli bir yer tutan “Mahalle Meclisleri” maddesine önceki yazılarımızda değinmiş ve Mahalle Meclislerinin aktif hale getirilmesini Ak partinin  kurtuluş reçeteleri arasında belirtmiştik. Mahalle Meclisleri, Kent Konseyi vb sivil ayağı olan örgütlerin aktif çalışmaya başlaması şüphesiz Kahramanmaraşımız,Ak parti ve dolayısıyle tüm ülkemizin menfaatine olacaktır.

 Seçimlerin üzerinden tam dört ay geçti fakat hala mahalle meclisleriyle alakalı olarak bir çalışma olmadığı gibi Kent Konseylerinin ilçe belediyelerindede kurulmamış olması acaba başkanların ortak akla ihtiyaçlarının olmadığı anlamından başka ne anlaşılabilirki.Oysa her yerde ortak akıldan bahsedilmektedir. Yoksa bizim bilmediğimiz başka "ORTAK AKIL"meclislerimi bu şehri idare ediyor.

    Yeni bir başlangıç olarak Reis’in teşkilatlarına seslenerek ;            ”Bize Ömerler Lazım, İşte biz bu Ömer’leri bulduğumuz zaman şu anda geldiğimiz konumdan çok daha farklı bir konuma Allahın izniyle çıkacağız. Teşkilatlarımızı Kanaat Önderleriyle güçlendireceğiz.“ demesi Tabiiki çok önemli bir gelişmedir. Ama çok geç kalınmış bir durumdur. Ak parti ilk kuruluş misyonunu kaybetmeden        ” Ömer’leri ve Kanaat Önderlerini” Bırakın kadrolarına katmayı sadece dinlese ve istişare etse inanın böyle bir duruma düşmezdi. Zararın neresinden dönerseniz kardır derler ama bu farklı bir durum. Diyelim ki Ömer’leri bulmaya karar verdik, bunu kim yapacak. AK parti içindeki AKP’liler buna müsaade edecek mi. Ya da AK partililer Ömer’lere ne kadar tahammül edecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız sizi ayrı bir severiz ama  bu çok iddialı bir talep, geliniz bu arzunuzu siyaset alt yapısını tamamen düzeltmeden daha fazla dillendirmeyelim. Siyasi partiler yasası ve  etik yasası çıkmadan, ahlaki değerleri öncelemeden,tabanda gerçek demokrasi oluşmadan Ömer’lerimizi piyasaya çıkarıp yıpratmayalım.Zaten günümüzde Dinimizin bazı kavramlarına da ortam müsait olmadığı için(Hizbullah, Cihad, Cemaat )vb. sahip çıkamadık, bari Ömer’lerimizi kirletmeyelim. Bırakın Siyasette Alt yapı hazır olmadan bu ismi kullanmayalım.

   Bina yapmak isteyen bir kişi önce uygun bir yer tespitinden sonra zemin etüdüne göre proje hazırlatır. O zemine göre hesaplamalar yapılır ve inşaat projesi tam teşekküllü olarak çizilir. Daha sonra  bina  iyi ve güvenilir bir kontrol nezaretinde yapılırsa ortaya sağlam bir bina çıkmış olur. Ondan sonra o binanın iç bölümleri ihtiyaca göre dizayn edilir ve sonunda bir yönetici tayin edilir. Her yönüyle sağlam ve güvenilir olan bina ve işletmenin liyakat ve ehliyet sahibi bir yöneticisi, çok bir problem olmadan o binayı ya da işletmeyi idare eder.

  Tam tersi olan,temelsiz, çürük, plansız bir binanın ya da işletmenin idareciliğine ne kadar ehliyet ve liyakat sahibi bir yönetici atasanız da o kişiyi orada heba edersiniz. Niye çünkü bina temelden problemlidir. Siz böyle bir binaya Ömer’ler getirseniz ne yazar. Ancak Ömer’leri yıpratır ve Ömer’lere olan güveni sarsarsınız.  Bu duruma  Adalet sistemi, ihale sistemi, eğitim sistemi vb bir çok örnek verebiliriz.
   31 Mart seçimlerinde Fatih Başkan’ın yerine Seçilen Hayrettin Güngör Başkan görevi devraldı. Çok beklentimiz olan Hayrettin Başkan hala asıl kadrosunu kuramamışken Kent Konseyine daha çok sıra var diyenler olabilir.

  Lakin Kent Konseyi, STK ya da (muhtarlar daire başkanlığı, Kültür ve sosyal işler daire başkanlığının Kahramanmaraş Platformuyla uyumlu çalışması Başkanın her zaman elini güçlendirir.

    Kent konseyi Belediye seçimlerin den sonra üç ay içerisinde Başkanın talimatı ile oluşturulması gerekmektedir. Öyle inanıyorum ki Başkan Beyin Kent Konseyini kurması ve STK ‘larla diyaloga geçmesi kendi menfaatinedir, dolayısı ile Kahraman şehrimizin hayrınadır. STK’lar toplumumuzda aktif olursa, vatandaşlarla idareler arasında bir harç vazifesi görevi görebilir.
      Buradan Sayın Başkanımıza seslenmek istiyorum. Kahramanmaraş’ımız öyle şehirlerden bir şehir değildir.Tarihiyle,Kültürüyle,Coğrafyasıyla cennetten bir köşedir ve mediniyetimizin mihenk taşlarından biridir.Yeni başkanımız döneminde yapılacak çalışmalarla ;

"KÜLTÜRÜMÜZÜN ve MEDENİYETİMİZİN BAŞKENTİ KAHRAMANMARAŞ" ünvanını kazanacak çalışmalar yapmalıdır.Bu yüzden Kent Konseyi Başkanı ve üyeleri Tarihimize kültürümüze örf adet ve geleneklerimize sahip, liyakatli, ehliyetli, STK geleceğinden gelen birileri olmalısı gerekir.Her ne kadar şu an aktif olmasa da Kahramanmaraş Platformuyla istişareli çalışarak bu memlekete değer katacak projelere imza atacak bir Başkanı olmalıdır. Kent Konseyi ve STK daire başkanlığı, Kültür daire başkanlığı ile  Kahramanmaraş Platformu donanımlı ve özümüze Kültürümüze dönük çalışmalar yapacak vizyon sahibi ehliyet ve liyakat sahibi insanlar tarafından oluşturulmalı ve bir an önce  birlikte istişareli çalışmalara muhakkak başlamalıdır. Ak partinin kurtuluş reçetesi daima STK’lar  ve kanaat önderleriyle istişare içerisinde ortak aklı ön planda tutmasıyla mümkündür.

                                                                                                          Selahattin SEVMEZ

 

 
İletişim E-Posta: www.gonulradyo.com - Telefon: 05304261616
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

AK(P)’NİN P’Sİ!
ADAM GİBİ ADAM OLMAK!
TAŞLAŞMIŞ YÜREKLER VE TAŞ MEDRESE!
BU RÜZGÂR BİTMEMELİ
UNUTMAK İHANETTİR!
KİTABI KİTABINA UYDURMAK!
BU ŞARKI BURADA BİTMEZ
KAHRAMANMARAŞ'TA DEPREM !
KENDİMİZE GELELİM BEYLER!
YA YAPACAĞIZ YA DA YAKACAĞIZ !!
ÖMERLER ARANIYOR!
AŞURE’DE BİR LEZZET TANESİ OLABİLMEK !
KENT KONSEYLERİ NEDEN YOK !
NEYİN KURBANIYIZ!
KASKİ ‘DE SULAR NEDEN BULANIK
15 TEMMUZ RUHU
“AK Partinin Kurtuluş Reçetesi”
BEKA İÇİN İSTANBUL’MU!
BÜYÜK KÖYDEN BÜYÜK ŞEHRE
VAKİT 3G VAKTİDİR
GÜNGÖR’LE GÜN GÖRMEK
SON VİRAJ
KARIŞ KARIŞ KAHRAMANMARAŞ
Diğer Yazarlar

“KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ”
İSLAM EKONOMİ MODELİNİN İLKE VE AMAÇLARINA TARİHSEL BİR BAKIŞ
YALAKALIĞIN MODASI GEÇMİYOR
HAYAT MI? SEN Mİ?
ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ NE YAPMAK İSTİYOR?
EN ACI
AK(P)’NİN P’Sİ!
LİYAKAT
YÜCE ERDEMLERLE GÜZEL GÜNLERE
Doğunun İnsan Tezi
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Adaleti Nedir? (1)
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1594 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2076 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1517 - Yavuz Sultan Selim Han'ın Ridaniye Zaferi
1842 - Baytar Mektebi'nin açılışı
1842 -  Baytar Mektebi(Veteriner Fakültesi)'nin Açılışı.
1517 -  Yavuz Sultan Selim'in Ridaniye Seferi.
1949 -  Çin'de Mao Tse Tung'un Kızıl Ordusu'yla Pekin'e Girişi.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.
(Bediüzzaman Said Nursi)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms