Bugün - 24 Nisan 2019 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Yazar Detayları

Mustafa ÖNYURT

Mustafa ÖNYURT - Toplumsal Kaygılar

Toplumsal Kaygılar
Yazı Tarihi: 10 Nisan 2019 Çarşamba

Kendi yaşamımızdaki duruşlar, ilişkiler ne durumda? Günlük yaşamımızda, sosyal yaşantımız da kişisel veya toplumsal ilişkilerin şekli ve duruşu değişti, değer yargılarımız değişti.

Geleneklere, birikimlere dayanmayan hormonlu yaşamlar oturdu, suni yapmacık rolleriyle hem de hayatın tam ortasına. Son günlerde artan cinnet haberleri aslında toplumsal sancıların sinyalidir. İnsana ait olguları, duyguları yok edersen o insandan ne bekleyebilirsin? Biz her şeyden önce birbirimizi anlamayı paylaşmayı unutmuşuz, kalabalıklar içinde benim insanım yapayalnız çaresiz kalmış ve psikolojisi bozulmuştur. Haberler de izlediğimiz cinayet haberleri, aile facialarına şovmenlik gözüyle bakan zihniyetlere soruyorum:”sen hayatında hiç çaresiz kaldın mı?” Ölüme atlayan insan ölmeyi şov haline getirir mi veya babasını annesini öldüren gencin nasıl bir ruh haline geldiğinin, geçim sıkıntısı çekmenin, altındaki sosyal gerçeklerin ne olduğu siyasetçiden tutunda hepimizi ilgilendirmeli. Parçalanmış aileler ve yaşamdan umudunu kesmiş anlaşılmayan gençler, bir yandan üniversiteye giremeyen veya iş bulamayan insan manzaraları yüreğimizde çörekleniveriyor.

Referans hastalığı dürüst, çalışkan insanlarında iş bulma şansını yok etmiş, gelecekten umutsuz kaygılı bir toplum olmaya başladık. Gerçek değerlerin önemsenmediği, bize ait bir şeylerin içi boşaltılmış, bir hayat şeklinin kucağında bulduk kendimizi. Bugünkü hayatlar, memleketimden kesitler, farklı bir yaşam tarzına büründü.

Kısacası hormonlu yaşamlar ve gelecek kaygısı taşıyan insanlar çoğaldı. Yani toplumun ruh sağlığındaki terazinin kefesi artık yaşamın yükünü tartamıyor. “İyi güzel de bu yaşam şeklini ben mi değiştireceğim” diyenleri duyar gibi oluyorum evet sen, ben hepimiz birlikte düzelteceğiz hem de el ele vererek! Her şeyden önce şu kaybettiğimiz insani duyguları tek tek yerlerden toplayarak, birbirimizi biraz daha severek anlayarak neden olmasın!

Değerlerine sahip çıkmayan toplumlarda, meydanı sahte ilişkiler ve fesat tacirleri doldurur. İnsanlar artık kaygılarına bir son verilmesini ve geleceğe umutla bakmak istemektedirler. Çünkü bu ülke insanlarıyla bunu hak etmiyor ve bizler bu ülkeyi, şanlı Bayrağımızın altında. çok seviyoruz.


 
İletişim E-Posta: gonulradyo@hotmail.com - Telefon: 05304261616
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

''VAZGEÇEMEDİĞİMİZ ADALET DUYGUSU"
Toplumsal Kaygılar
İstiklal Madalyamız
BU İŞGÂL NEREYE KADAR?
'Şehir ve insan'
Diğer Yazarlar

SEÇİMLER VE MUHACİRLER
VAKİT 3G VAKTİDİR
Allah'ın Adaleti ve Miraç
''VAZGEÇEMEDİĞİMİZ ADALET DUYGUSU"
İLMİN İZZETİ
Doğunun İnsan Tezi
YARGI FET֒DEN NE KADAR TEMİZLENDİ?

Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1573 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü271 Kişi (%13 )

Toplam 2054 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1920 - Mustafa Kemal'in TBMM başkanı seçilmesi.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,17ms