Bugün - 12 Aralık 2018 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
Kahramanmaraş 19°C
  
Yazar Detayları

Mesut Bilal BUĞDAY

Mesut Bilal BUĞDAY - Medeniyet inşa eden toplum ve Batı

Medeniyet inşa eden toplum ve Batı
Yazı Tarihi: 25 Şubat 2013 Pazartesi

Batı toplumu girdiği yerde, krallarını önderlerini yüceltmiştir. Uhrevi anlayışı yok edip, girdiği her yeri heykellerle donatmıştır.

Ve özellikle Batı toplumunun bulunduğu yerlerde, inşa ettiği heykel ve yaptıkları resimler, edep ve ahlaktan uzaktır. Batı toplumu merkeze maddesel gücü aldığı için özellikle kaslı ve savaşçı erkek heykeller yapıp, resimler çizerken, kadını köle pozisyonunda, anadan üryan çıplak bir şekilde sunmuş, ve maddeyi ve cinselliği kutsamıştır.

İslam toplumu ise medeniyet inşa etmek için tüm girdiği ülkelerde, toplumu ve insanı merkeze aldığı için, başlı başına bir medeniyet inşa etmiştir. Girdiği yere medeniyet inşa ederken “Edep ve Ahlak” anlayışını beraberinde götürmüştür.

İslam toplumu girdiği her yerde kalp ve akıl merkezli şehirler kurmuştur.

Batı toplumu; kapı girişlerinden itibaren, ortamı insan ve hayvan heykelleri ile donatırken, İslam toplumu ise kapı girişlerini “edep ya hu” “gelen başımın üstüne” sözleri ile süslemiştir. Ve ortamı güzel kokan rengarenk çiçeklerle bezemiştir.

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı insanı; akasya, iğde, gül, vs. çiçekleri, sokaklara güzel koku ve rayihalar bırakması için dikerken, ortamı güzelleştirmesi için de, kapı önlerine ve pencere kenarlarına sarmaşık bitkisi dikmiştir.

Osmanlı insanı, bir medeniyetin ömrünün ne kadar sürdüğünün belirlenmesi için çınar ağaçları dikmiş. Gelen giden mahlukat nasiplensin diye çeşme ve su kenarlarına dut bitkisi dikmiştir.Bu gün Batı toplumu, her şeyi maddeye entegre edip, uhrevi tarafını zayıflatınca, evlerini biblo heykel ve figürler ile doldurmuşlardır.

Toplum; Ya camik ve taştan heykellere kurban gitmiş, ya da hayvanat insaniyetin önüne geçmiştir. Aynı evi paylaşan nikahsız insanlar, evlerinde çocuk yerine, köpek beslemeye başlamışlardır. Evlenenlerde egosu yüksek çocuklar yetiştirmişlerdir. “Dünyanın en iyisi benim”, “neyi istersem onu başarırım”, “herkesi geçip en tepede ben olmalıyım” gibi söz dağarcıklarına mahkum çocuklar meydana gelmiştir.

Daha şehrin girişinden itibaren, medeniyet inşa eden bir İslam toplumu ile, metropol ve soğuk insanların yer aldığı siteler inşa eden batı toplumu var karşımızda…

Medeniyet inşa ederken, elbette teknik ve bilimsel gelişmelere açık olmak zorundayız. Ancak tekniği ahlakı yok ederek kullanırsanız, son model uçaktan paraşütle atlarken, cinsel ilişkiye giren adamlardan farkınız kalmaz.

Batı toplumu, teknik anlamda doyuma ulaşıp, manevi tarafını doyuramayınca, pervasız bir alemin içinde pervasız bir toplum inşa ediyor. Eğer bir toplumun ahlak anlayışı yoksa, o toplumda medeniyet anlayışı da yoktur. Çünkü kaygı çekmeyen toplumlar medeniyet inşa edemezler.

Medyadaki haberlerde anlatıldığı gibi, Denizin dibine, oksijen tüpü ile inersiniz. Orda evlenir her tür haltı yersiniz! Ya da uçaktan paraşütle atlar, ardından sevgilinizle havada cinsel ilişkiye girersiniz.

Acaba bu haberden tuhaf mı oldunuz? Olmanıza gerek yok. Çünkü Ahlak anlayışları olmayan, ve her şeyi sınırsız tüketen toplumlar için, bu normaldir. Aslında, tüketmenin ve harcamanın sınırsızlığının öğretildiği toplumda, bu anormal değil, olağan bir durumdur.

Hiç dikkatinizi çekti mi? Atalarımız medeniyet inşa ederken, gelecek kuşaklara bir miras bırakma gayesi gütmüşler. Sadece kendileri ve, kendi zaman dilimleri için çalışmamışlardır.

Batı toplumu ise ürettiğini anında tüketme gayesi gütmüş, ne tüketirsem o kârdır düşüncesinde olmuştur. Oysa medeniyet inşa edenlerin “Dünü düşünüp, yarını hesap etmeleri” gerekir.

Atalarımız; 500 yıl, 1000 yıl öncesinden bugüne çeşitli şaheserler miras bırakırken, bugünün Batı toplumunun, yarına bırakacağı bir eser yok.

İslam toplumuna, bugün ne oldu da medeniyet inşa edemez oldu. Çünkü Batı ile yatıp kalktığı için melezleşti. Temiz suya mikrop karıştı. Ancak, İslam toplumu kendi mecrasına dönmeye başlarsa, su durulmaya başlayacaktır. Şu yanlış anlaşılmasın! Kirlenen İslam değildir. İslami görünen, İslamsız yapıdır.

Bu olumsuz durumdan, kurtulmak için, toplum kendine hacamat yaptırmalı kanına ve ruhuna karışan necaseti boşaltıp, Tevhit akidesi ile, yeniden gün yüzüne bir filiz gibi, sürgün vermelidir.

Ve diriliş yakındır İnşallah

Cahiliye zihniyetini, Bedevi anlayıştan kurtarıp, Medeni anlayışa çeviren, Allah Resulüne Salât ve Selam olsun!

mesutbilalbugday@hotmail.com

 
İletişim E-Posta: mesutbilalbugday@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Kahramanmaraş’ın “Jöntürkleri” ve ” Yöntürkleri”
Kahramanmaraş’ın “Jöntürkleri” ve ” Yöntürkleri”
Medeniyet inşa eden toplum ve Batı
Diğer Yazarlar

'Şehir ve insan'
Kulluğun Kuralları ve Piyasa Koşulları
Kahramanmaraş’ın “Jöntürkleri” ve ” Yöntürkleri”
Doğunun İnsan Tezi
Cumhurbaşkanına Açık Mektup
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel547 Kişi (%92 )
  
İdare Eder20 Kişi (%3 )
  
Biraz Kötü26 Kişi (%4 )

Toplam 593 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
2006 - Yaprak Dökümü Sonu
2006 - Karakış Fırtınası
2006 - Yerli Mallar Haftası
1971 - Bangladeş'in İstiklalı
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Erdemli insan, tasaları silkip atandır.
(Konfüçyus)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,17ms