Bugün - 22 Kasım 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Yazar Detayları

Bayram Serkan Gözükara

Bayram Serkan Gözükara  - 1160 YILLARDA ROBOT ÜRETEN BİR ADAM (CEZERI)

1160 YILLARDA ROBOT ÜRETEN BİR ADAM (CEZERI)
Yazı Tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma

1200 yıllardan bahsedilence insanin aklına ne gelir. Sultanlar, padişahlar, at üstünde süvariler, kılıçlar, kalkanlar, savaşlar... Peki, biri size çıkıp dese ki ben 1200 yıllarda robotik otomasyon cihazlar üreteceğim dese inanır mısınız? Durun durun şaşırmayın genel itibari ile inanmamakta zorlarsınız...

İşte o kişi (CEZERI )den başkası değildir....

Tıp denince akla nasıl (ibni-sina) geliyorsa, matematik denince(harizmi)

felsefe denince( Farabi)akla geliyorsa.. Sibernetik denince de akla ilk gelen kişi (CEZERIDIR)

Batı dünyasında Cazari (Gazari) .olarak bilinir 1136 yılında Mezopotamya topraklarında Cizre de doğdu.

Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri, öğrenimini Camii Medresesi'nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı. Sibernetik alanının kurucusu kabul edilir.

Batı literatüründe M.Ö. 300 senelerinde Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin üretilmiş olduğu belirtilse de, robotik ile ilgili bilinen (en eski yazılı kayıt, )Cezeri'ye aittir.

 İnsanoğlu ilk zamanlar kol gücü ile ilerliyordu ..Zamanla yeni teknikler öğrenmeye başladı..Mekanik icatlar geliştikçe dünyamızı büyütüp daha da kolaylaştırdık....Bir o kadar da zorlaştırdık....Cezeri’nin yaşadığı yıllar orta çağın karanlık döneminde Anadolu topraklarındadır

Türk tarihine baktığımızda Anadolu Selçuklu zamanından bahsediyoruz. Yaptığı akıllara zarar buluşlarını, resimlerle el yazma kitaplarına aktarmış ve günümüze kadar gelmiştir. Kitapları nasıl tıp için İbni Sina okutuluyorsa, fizik içinde Avrupa’da okutulmuştur. İslam coğrafyasında yetişen Değerli bir bilim adamı. Mühendis dir... 12. yüzyılda doğan cezeri kendinden önceki bütün bilgi birikimi benimsedi.

Kendini fizik ,matematik ,geometri alanlarında geliştirdikçe Yeni icatlar yapmaya başladı Zihni sayısız fikirler ile doluydu Parlak zekası ve sonsuz merakı ile Artuklu sarayının baş mühendisi yaptı..Çağını aşan icatları ile kendi dönemine ve yüzyıllar sonrasına ilham olacaktı...Artuklu sarayında görenleri hayrete düşüren bir dünya yarattı ...

Diyarbakır Ulu Cami’deki ünlü Güneş Saati

Fil su saati

Tavus kuşlu ibrik

Mumlu saatler

Fıskiyeler

Abdest almak için otomatlar

Suyu yukarı çıkaran araçlar

Saz çalan robotlar

Masa

Teorik çalışmalardan çok pratik ve el yordamıyla ampirik çalışmalar yapan Cezeri'nin kullandığı bir başka yöntem ise yapacağı cihazların önceden kâğıttan maketlerini inşa edip geometri kurallarından faydalanmaktı. İlk hesap makinesinden asırlar önce aynı sistemle çalışan benzer bir mekanizmayı, geliştirdiği saatte kullanan Cezeri, sadece otomatik sistemler kurmakla kalmamış, otomatik olarak çalışan sistemler arasında denge kurmayı da başarmıştı.

 El Cezeri'nin bilimsel çalışmaları teoriden çok pratik alana yönelmiş durumdaydı ve fikirlerini hızlıca somutlaştırma çabasındaydı. Bundan dolayı, yapacağı cihaz, icat ve buluşların önce taslak çizimini yapmış, ardından da bunları maket olarak tasarlamıştır. Bu maketleri oluşturmak için de geometri kurallarını kullanmış ve birçok hesaplama yöntemiyle ilgilenmiştir. Bunun sonucunda da çok sonradan icat edilecek olan hesap makinesine benzer bir mekanizma kurmayı başarmıştır. Ayrıca bu tarz otomatik sistemler kurmakla yetinmemiş, bu otomatik sistemler arasında denge kurmayı da başarmıştır.

Cezeri, otomatik kontrollü makinelerin ilki sayılan Jacquard'ın otomatik dokuma tezgâhından 600 sene önce değişik haznelerdeki suyun seviyesine göre ne zaman su dökeceğine, ne zaman meyve ve içecek sunacağına karar veren otomatik hizmetçiyi geliştirdi.

Cezeri 25 yıl Artuklu sarayında üretir

 Hükümdarlardan takdir toplar...Artuklu hükümdarının isteği üzerine Yaptığı icatları kitaba dönüştürmeye karar verir...Ve (Kitab-ul hiyali )yazar Yazdığı kitapta cihazların nasıl yapıldığı ayrıntılı bir şekilde verir....

Bu kitabın üç nüshası kütüphanelerimizde 800 yıl durur ama bir kişi çıkıp uygulayıp teknoloji çağına hem bizim hem dünyanın belki 500 yıl önce girmesini sağlayamaz.

 Geçte olsa Avrupalılar tarafından yine de bizden önce keşfedilir. Otomatik Makineler tarihinde “Çağın Doruğuna Erişmiş Büyük Mühendis İbni Razzaz Cesari adıyla saygıyla anılır.

Cezeri( Tatbikata çevrilmeyen her teknik ilmin, doğru ile yanlış arasında kalacağını) söyler.

 

 

 

Bu kitabın orijinali günümüze kadar ulaşamadıysa da, bilinen 15 kopyasından 10’u Avrupa’nın farklı müzelerinde, 5 tanesi Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde yer almaktadır.

Otomasyon ve sibernetik dünyasının başyapıtlarından birisi olan kitabın dikkat edilmesi gereken özelliklerinden biri de şekillerin sekiz yüzyıl önce boyanmasına karşın renklerin canlılıklarından hiçbir şey kaybetmemiş olmasıdır.

Sibernetik ve otomatik sistemlerin başlangıcı konusunda;

Fransızlar, Descartes ve Pascal'ı Almanlar, Leibniz'i İngilizler, Bacon'ı ileri sürerler.

 Cezeri bunlardan 600 yıl önce yaşamış bir bilim adamıdır

Cezeri'nin yaşadığı çağda elektrik gücü, magnetik güç, foton etkisi veya elektromagnetik güçler bulunmadığı için, o, elindeki imkânları değerlendirmesini bilmiş; su gücü ve basınç tesirinden faydalanma yoluna gitmiştir.

 Başka imkânlar bulunmadığı, su da kıt olduğu halde, bu derece muhteşem hidro mekanik sistemle çalışan makineler yapabilmiş olması, onun sibernetik ilmi alanındaki yerini ve değerini göstermeye yetmektedir.Cezeri de her canlı gibi 1206 yılında Hakkin rahmetine kavuştu.....Eserleri ve kitaplari 117 yüzyılda sanayi devrimde buharlı icatlara ilham oldu...Ama biz millet olarak bu alimin ismini ve kıymetini 21 yüzyılda anladık Türkiye bilim teknoloji alanlarında baykar grubu selçuk bayraktar ve ekibi cezerinin ismini yaşatmak için uçan araba icat etti ismi de büyük alim (CEZERI )dır .....İsmin daima kulaklarımızda ve zihnimizde yankılanması dileği ile....

 
İletişim E-Posta: www.gonulradyo.com - Telefon: 05304261616
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ”
Gazeller
YAVUZ SELIM VE ERDOĞANIN DOĞU ORTADOĞU VİZYONU
1160 YILLARDA ROBOT ÜRETEN BİR ADAM (CEZERI)
SURİYE OPERASYONU
Diğer Yazarlar

“KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ”
İSLAM EKONOMİ MODELİNİN İLKE VE AMAÇLARINA TARİHSEL BİR BAKIŞ
YALAKALIĞIN MODASI GEÇMİYOR
HAYAT MI? SEN Mİ?
ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ NE YAPMAK İSTİYOR?
EN ACI
UNUTMAK İHANETTİR!
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
Dağınık Müslüman Sendromu
Doğunun İnsan Tezi
Fetö İftiralarıyle Aramızda Yaşıyor
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1594 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2076 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1617 - Sultan ahmetin Vefatı ve Birinci Mustafanın Tahta Çıkışı
1333 - Aşık Paşanın Vefatı
2006 - Ağıuz ve Diş Sağlığı Haftası
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.
(İMAM-I AZAM (R.A))
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms