Bugün - 18 Kasım 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Yazar Detayları

SELAHATTİN SEVMEZ “Karış Karış Kahramanmaraş“

SELAHATTİN SEVMEZ  “Karış Karış Kahramanmaraş“ - AŞURE’DE BİR LEZZET TANESİ OLABİLMEK !

AŞURE’DE BİR LEZZET TANESİ OLABİLMEK !
Yazı Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe

  Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı… İslam medeniyetimizin son temsilcisi Osmanlı ile birlikte birçok gelenek görenek ve kültürümüzü de onunla birlikte kaybettik. Bunlardan bir tanesi de hicri yılbaşımız ve muharrem ayı ile anlamını yitiren gelenek görenek ve bazılarının ibadet kabul ettiği aşuredir.

     Aşurenin tarihi Hz. Nuh (as)’e dayanır. “Gemide kalanların, gemide olanları” bir kazanda pişirip tekrar birlikte yemeleri çok anlamlıdır.

    Aşure ile ilgili yazılacak o kadar çok konu var ki bu konuda ciltler dolusu kitap yazılabilir diye düşünüyor hatta yazılmalıdır diyorum. Bununla alakalı olarak elimizdeki imkânlar dâhilinde bir şeyler yapmamız gerekmektedir. Müslümanlar çok zaman kaybetmeden ellerindeki imkânları yine Müslümanların menfaatine seferber etmelidirler.

     Aşure 10 demektir, onun için bizler hem Müslümanlar olarak hemde yaptığımız her işimiz hep on numara olmalıdır. Toplumdaki karşılığımız hep gıptayla bakılan olmalıdır. On numara Müslümanlık ve on numara icraat ve ticaret. Toplumun değişimi ve dönüşümü için Müslümanlar ellerindeki tüm değerlerin değerini iyi bilmelidirler.

      Onun için Aşureyi ; “Elimizdeki değerleri değersizleştirmeden değerlerimiz uğruna değerlendirebilmektir“ diye tarif edebiliriz. Bunu yapabilmek her zaman bir marifettir ustalıktır.

     Biz burada aşureyi tarihinden ve nasıl uygulandığından ziyade farklı bir açıdan âcizane yorumlamaya çalışıyoruz. Değerlerimiz bir bir kaybolurken aşure kaybolacak bir değer gibi durmuyor. Çünkü çok farklı kesimler kendi anlayışları çerçevesinde aşureyi uygulamaya çalışsa da anlamını yitirdiği bir gerçek. Aşure sadece bir yemek midir yoksa başka bir anlamı var mıdır, işte bizler gerçek anlamını ortaya çıkarmamız lazım.

    Aşurenin âcizane tarifini “tüm olgun Müslümanların tek bir kazanda pişerek dünya tadında bir lezzete dönüşmeleridir ”diye yapabiliriz. Böyle bir lezzete dönüştüğümüzde yalancı dünya tadından yenmez, açlık, açıklık ve aç gözlülük, zorbalık ve zulüm, kan ve gözyaşı, kin ve nefret, mefaatpereslik vs. hepsi kendiliğinden kaybolur.

    Aşure pilavı ya da çorbası tam olgunlaşmış kuru bakliyatların ve tahılların aynı kazanda pişirilerek elde edilmesinden oluşan çok lezzetli hiç kimsenin ret edemeyeceği bir lezzettir.

   Olaya yine farklı bir çerçeveden bakacak olursak aşureyi içindeki tüm kullanılan malzemeleri, piştiği kazanı, altındaki odunu ve ateşi, pişiren ve karıştıran kişi ve kaşığa kadar tek tek değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

   Müslümanlar olarak sahih İslam anlayışından fersah fersah uzaklaştığımız tartışmasız bir gerçektir. İçine düştüğümüz kafa karışıklığını aydınlatacak ve bizlere yol gösterecek olaylardan bir tanesi de aşuredir diye düşünüyorum.

   Öncelikle aşurenin içerisine girecek olgunlukta ve kalitede hormonsuz bir katkı maddesi olabilecek ; “kimliği ve kişiliği oluşmuş, yönü ve yörüngesi belli, kalibresi ve kapasitesi doğru , derdi davası ve duruşu olan, ahlaklı, soyu sopu belli helal bir ürünmüyüz!  Yoksa her haliyle hormonlu, katkı maddeli, genetiği değiştirilmiş ve harama dalmış bir Müslümanmıyız.

    Bu kriterlere göre kazana girip giremeyeceğimize kim karar verecek onu da bilmiyorum ama has bel kader kazana atıldık diyelim, diğer karışımlarla ne kadar uyumlu olacağız. Yoksa normal hayattaki egolarımız kibrimiz ve kendimizi beğenmişliğimiz kazanda da devam edecek mi, hangimiz ne kadar su çekecek ne kadar tuz kabul edeceğiz veya kaç derecede pişeceğiz. Bizim yüzümüzden diğer yiyecekler ya tamamen pişerek kaybolup çorbamı olacaklardır yoksa biz kazanın içinde diri kalıp bir garibanın dişinimi kıracağız, yoksa midesini mi karıştıracağız.

   Bu aşure sezonunu kaçırdık gibi, çok zaman kaybetmeden bir sonraki sezona kadar kararımızı vermek zorundayız. Aşure de; kazanmı olacağız,” kazanın içindeki her hangi bir  lezzet tanesimi?”, kazanın altındaki ateş yada odunmu, kazanı karıştıranmı, karıştıran kaşıkmı,  yoksa kos koca bir  hiçmi ! Olacağız karar hepimizin kardeşlerim.                            


Selahattin SEVMEZ

 

 
İletişim E-Posta: www.gonulradyo.com - Telefon: 05304261616
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

UNUTMAK İHANETTİR!
BU ŞARKI BURADA BİTMEZ
Kahramanmaraş’ta Deprem!
KENDİMİZE GELELİM BEYLER!
YA YAPACAĞIZ YA DA YAKACAĞIZ !!
ÖMERLER ARANIYOR!
AŞURE’DE BİR LEZZET TANESİ OLABİLMEK !
KENT KONSEYLERİ NEDEN YOK !
NEYİN KURBANIYIZ!
KASKİ ‘DE SULAR NEDEN BULANIK
15 TEMMUZ RUHU
“AK Partinin Kurtuluş Reçetesi”
BEKA İÇİN İSTANBUL’MU!
BÜYÜK KÖYDEN BÜYÜK ŞEHRE
VAKİT 3G VAKTİDİR
GÜNGÖR’LE GÜN GÖRMEK
SON VİRAJ
KARIŞ KARIŞ KAHRAMANMARAŞ
Diğer Yazarlar

“KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ”
İSLAM EKONOMİ MODELİNİN İLKE VE AMAÇLARINA TARİHSEL BİR BAKIŞ
YALAKALIĞIN MODASI GEÇMİYOR
HAYAT MI? SEN Mİ?
ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ NE YAPMAK İSTİYOR?
EN ACI
UNUTMAK İHANETTİR!
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
Dağınık Müslüman Sendromu
Doğunun İnsan Tezi
Fetö İftiralarıyle Aramızda Yaşıyor
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1593 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2075 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1776 - Deniz Harp Okulunun Açılışı
1922 - Uzun Köprünün Kurtuluşu
2006 - Fırtına
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.
(Konfüçyus)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms